روز گرافیک

روز گرافیک | روز جهانی طراحی (World Design Day, WDD) هر ساله در تاریخ بیست و هفتم آوریل برای طراحان گرافیک یک روز ویژه و گرامی است. این روز یک فرصت برای شناساندن ارزش‌های طراحی و تاثیرگذاری آن برای ایجاد تغییر در جهان و همینطور گرامی داشت تولد انجمن بین المللی طراحی ico-D است.

هدف WDD، به چالش کشیدن طراحان برای انعکاس عمیق رفاه مردم در محیط خودشان و یافتن راه حل‌های ابتکاری برای نیازهای خود با استفاده از طراحی به عنوان وسیله‌ای برای تنوع بخشیدن، از میان برداشتن مرزها و بهبود کیفیت زندگی است.

هفته گرافیک

۲۷ آوریل برابر با هفتم اردیبهشت، برای اولین بار در سال ۱۹۹۵ توسط انجمن بین‌المللی طراحان گرافیک (AGI) به عنوان روز جهانی گرافیک نامگذاری شد.

انجمن صنفی طراحان گرافیک ایران، پس از عضویت در انجمن بین‌المللی طراحی (ico-D)، همزمان با روز طراحی گرافیک، هفته طراحی گرافیک را با برگزاری نمایشگاهِ آثار طراحان و برپایی برنامه‌های حرفه‌ای جشن می‌گیرد.

به نظر می‌رسد مهم‌ترین هدف از برگزاری این هفته، تحقق یکی از فعالیت‌های چهاردگانهٔ انجمن تحت عنوان: «بالابردن آگاهی جامعه در زمینه اهمیت و نیاز کشور به حرفه طراحی گرافیک» است. از سال ۲۰۱۲ میلادی، روز طراحی گرافیک به روز طراحی ارتباطات تغییر نام داده است.

مطلب مشابه: دانلود فهرست بیش از ۱۰,۰۰۰ رویداد در سال ۱۳۹۸

روز گرافیک

روز گرافیک | مشارکت کنندگان در سراسر جهان در روز ۲۷ آوریل هر سال با یادآوری سالگرد تأسیس ico-D در ۲۷ آوریل ۱۹۶۳، دعوت به گردهمایی، خلاقیت و گذراندن لحظاتی ویژه طراحی با سازمان‌دهی رویدادها و ابتکارات جمعی می‌شوند.

ico-D شعار WDD 2019 را «زنان در امر طراحی» انتخاب کرده و مفاهیم طراحی و دیزاین را از طریق مجموعه ای از وب سایت ها، مقالات و گروه های زنان برای کمک به توسعه شبکه طراحی گسترش می‌دهد.

جالبترین نکته پاسداشت این روز در سال ۹۸ ، بزرگداشت و قدردانی از زنان طراح است. طراحانی که در کشور ما بیشمار هستند.

روز گرافیک | روز جهانی گرافیک و طراحی

روز گرافیک | همواره آثاری خلاقانه، فراگیر و دقیق خلق کرده‌اند ، خواه نتایج کارشان به تغییرات زیاد انجامیده باشد خواه به تغییرات کم و چه بسا در مواردی مورد ظلم واقع شده اند و با کمترین حقوق کار کرده و میکنند و در بسیاری موارد انتقادات تند و تمسخر آمیزی به آثارشان شده است.

ولی با تمام این سختی ها آثار بسیار جذاب و حرفه ای خلق کرده اند که الحق جای یک قدردانی آن هم به این شیوه خالی بود که خدا رو شکر امسال انجام پذیرفت.

روز گرافیک

World Design Day

روز گرافیک | پوستری که در بالا مشاهده میکنید به همراه آثار طراحی شده برای روز جهانی طراحی ۱۳۹۸ توسط طراح پوستر اهل کشور روسیه، پیتر بانکوف (Peter Bankov) طراحی شده است. بانکوف در مسیری بین مسکو و پراگ کار می‌کند.

او طراحی مجموعه آثاری مخوف و زیبا، ملی و ضد ملی، اسلاوی غربی و شرقی و اروپایی و آسیایی را در کارنامه کاری خود دارد.

بانکوف بنیانگذار استودیوی Design Depot و سردبیر مجله KAK است. او تا به حال موفق به تولید بیش از ۸۰۰ پوستر، که خود او آنها را design opuses (طراحی جلوه های دیداری) می نامد، شده است.


Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *